Kategorie
Inicjatywy

BUDŻET OBYWATELSKI

 

W roku 2019 po raz pierwszy w historii gminy, w Dobiegniewie, w budżecie pojawiły się wyodrębnione środki na budżet obywatelski. Dzięki nam i naszej reakcji Pani Burmistrz nie złamała obowiązującego w tym zakresie prawa ale po kolei…

30 maja 2019 roku Rada Miejska w Dobiegniewie przyjęła Uchwałę nr IX/62/19. Założenia były szczytne. Jak można przeczytać w treści uchwały „przez budżet obywatelski należy rozumieć wydzieloną część środków finansowych budżetu Gminy Dobiegniew o wydatkowaniu której, w sposób wiążący, decydują mieszkańcy gminy Dobiegniew w drodze głosowania”. Jednak zanim dojdzie do wydatków, należało dać szansę mieszkańcom na to, by zgłosili, na co chcą wydać fundusze z budżetu obywatelskiego. Jak dalej czytamy w treści uchwały, fundusze na budżet obywatelski „powinny pobudzać aktywność obywateli w działaniach służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej”. Tak więc to sami mieszkańcy, jak wynika z definicji, powinni najpierw zgłosić propozycje, a następnie wybrać najlepszy pomysł czy pomysły (ilość zrealizowanych projektów zależała od tego, ile kosztuje każdy z nich). W roku 2019 harmonogram przebiegu procedury Budżetu Obywatelskiego w Dobiegniewie miała przygotować i ogłosić Pani Burmistrz Dobiegniewa do dnia 31 sierpnia 2019r. Nie zrobiła tego w wyznaczonym   terminie. W zamian za to, wbrew zapisom uchwały, zostaliśmy w dniu 22 października powiadomieni, że w dniach 2 – 8 listopada 2019 roku mamy szansę głosować na sześć zgłoszonych w ramach budżetu projektów. Projekty zgłosili sołtysi i Przewodniczący Rady Osiedla Dobiegniew czyli przedstawiciele Samorządu.

Uznaliśmy więc, że nasz Samorząd nie dał mieszkańcom żadnej szansy, żebyśmy zaangażowali się we wspólne planowanie wydatków z budżetu obywatelskiego. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Urząd Miejski „z a p o m n i a ł” o tym, że zanim dokona się wyboru, należy powiadomić mieszkańców o możliwości zgłaszania projektów. Jak poinformowała nas Pani Burmistrz (patrz pismo), o zamiarze wydatkowania funduszu obywatelskiego powiadomiono sołtysów, Przewodniczącego Rady Osiedla oraz wywieszono ogłoszenie w Urzędzie Miejskim. Dla ogółu mieszkańców informacja nie była dostępna, więcej, nie mieli również o niej pojęcia Radni. Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z Panią Burmistrz i zwracając uwagę, iż procedura nie została zachowana, a to znaczy, że całe postępowanie jest nieważne. W odpowiedzi na to w dniu 26 listopada 2019 ukazała się informacja na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta o ogłoszeniu naboru dodatkowego. Uchwała natomiast jasno określała zasady. Zgodnie z nimi o uruchomieniu naboru należało poinformować najważniejsze osoby w gminie czyli mieszkańców poprzez „ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej oraz tablicach informacyjnych Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie”. Nic takiego się nie stało, dlatego ostatecznie, mimo dokonanych wyborów, całą procedurę unieważniono.

Przykre jest, że tak się kończy ta pierwsza i jak dotąd jedyna „przygoda” Dobiegniewa z budżetem obywatelskim. W przeprowadzonym głosowaniu wzięło udział ogółem 108 osób. Można być pod wrażeniem ilości głosów oddanych za projektem dla Mierzęcina – głosowało 46 osób. Jednak patrząc na udział mieszkańców w głosowaniu,  porównując liczbę osób uczestniczących w wyborach z liczbą mieszkańców gminy tj. ok. 6,5 tys., to zainteresowanie było, sami Państwo oceńcie jakie…