Kategorie
News

Małe podsumowanie początku roku 2022

Minęły cztery miesiące 2022 roku, czas trudny z różnych względów. Każdy z Państwa znajdzie z pewnością swoje powody by podobnie ten miniony okres nazwać. Członkowie naszego Stowarzyszenia, jak każdy borykają się z problemami dnia codziennego. Uczestniczymy na miarę naszych możliwości w pomocy potrzebującym, w każdym tego słowa znaczeniu. Nie zapominamy jednak po co powstało Stowarzyszenie i dalej robimy swoje co jak odczuwamy, zauważalne jest również przez wielu mieszkańców. Nadszedł czas na małe podsumowanie naszych inicjatyw. Jak wielu z Państwa wie lub się domyśla współpraca z Samorządem nie istnieje, dlatego też żeby osiągać zakładane cele musimy wykorzystywać różne metody i okoliczności. Faktem jest jednak, że do niektórych posunięć się nie zniżymy. Niemniej jednak nadal nazywamy rzeczy po imieniu. Stowarzyszenie nie ma środków na wydatki komunalne ale mamy rozum, wiedzę, doświadczenie i przede wszystkim wciąż wiele chęci by coś w Dobiegniewie zmieniać na lepsze.

  1. „BEZPIECZNA ULICA RYBACKA” to inicjatywa zgłoszona do budżetu obywatelskiego, w roku 2021 przez Prezesa Stowarzyszenia. W głosowaniu zdobyła najwięcej głosów wśród inicjatyw dotyczących Dobiegniewa ale ostatecznie były pomysły mające więcej głosów poparcia. Nie zostawiliśmy tego tematu (więcej tutaj) i chcemy Państwa poinformować, że latarnie na ul. Rybackiej są już ustawione. Tak, oczywiście cała inwestycja została zrealizowana przez Urząd Miasta ale to dopiero po nagłośnieniu sprawy ktoś podjął decyzje o realizacji.
  2. Zatruwanie Mierzęckiej Strugi, temat wciąż aktualny (więcej tutaj). Dzięki nagłośnieniu tego tematu ścieki nie płyną do rzeki tak jak w roku 2020. Gmina pozyskała bardzo duże środki na modernizację, które bez rozgłosu i zmuszenia instytucji takich jak Wody Polskie i WIOŚ pewnie by się nie znalazły. Tak… obraziło się na nas wiele osób, których duma i poczucie wartości zostało zaburzone przy tej okazji. Zachowanie Pani Burmistrz i Prezes PUK Komunalni w wielu sytuacjach było poniżej krytyki ale Gmina otrzymała dofinansowanie. Z najnowszych informacji w tej kwestii – PUK Komunalni otrzymał nakaz rekultywacji działki, która w całości zalana była surowymi ściekami. Działka mieści się pomiędzy cmentarzem, a Mierzęcką Strugą. Rekultywacja miała zostać zakończona do 15 maja br., w terminie nie zostało to uczynione. Jakieś prace podjęto po tym terminie ale czy takie zakończenie miał na myśli WIOŚ nakazując podjęcie działań? Sposób w jaki Pani Prezes ignoruje prawo nakładane na PUK i obowiązki daje do myślenia… Dlaczego może sobie na to pozwolić?
  3. Nadanie nazwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rondu w ciągu DK 22 również powoli staje się faktem. Na jednej z ostatnich sesji Rada Miejska podjęła w tej sprawie uchwałę (więcej tutaj). Czekamy na oficjalną informację z Urzędu.
  4. Kładka dla pieszych nad torami to kolejna nagłośniona przez nas sprawa (więcej tutaj). Jak ustaliliśmy, przy okazji wieloletnich uzgodnień dotyczących modernizacji linii kolejowej Urząd Miasta nie interesował się kwestią  remontu czy modernizacji kładki przy okazji tej ogromniej inwestycji. Kładka od lat popada w destrukcję, a przy próbach podniesienia tematu remontu najczęściej było słychać odpowiedź, „a przez przejazd nie można przejść?”. Można, można też wiele innych rzeczy ale czy tak należy??? Ostatecznie Urząd Miasta podczas obrad dokonał przesunięcia środków  w budżecie na rok 2022 i ma zamiar za kwotę kilkudziesięciu tysięcy, wykonać ekspertyzę czy kładka nadaje się do remontu. Zastanawia nas tylko po co wydawać te środki skoro już w roku 2021 UM otrzymał informację, że kładka jest w złym stanie. Naszym zdaniem należy opracować dokumentację na budowę nowej kładki i wówczas wnioskować o pozyskanie środków. Jednak należy się z tym spieszyć żeby prace budowlane zostały wykonane jeszcze w trakcie przebudowy linii kolejowej. Później będzie to znacznie utrudnione. Nie zdziwi nas również to, iż pieniądze zostaną wydane, ekspertyza wykaże, że konieczny jest remont ale z uwagi na brak środków nie będzie podjęty. Kładka ostatecznie zostanie zamknięta, a winą przekazywaną z ust do ust będzie obarczone Stowarzyszenie, bo gdyby nie było o tym mowy to kładka choć niebezpieczna nadal by była używana podobnie jak drewniany mostek w ciągu ul. Staszica.
  5. Organizacja ruchu w obrębie przejazdu kolejowego. Mając świadomość jak obecnie zachowują się kierowcy na przejeździe kolejowym w Dobiegniewie oraz mając wiedzę jak zmieni się organizacja ruchu po zakończeniu modernizacji linii kolejowej podzieliliśmy się swoimi obawami z Urzędem Miasta. Z uwagi na brak reakcji powiadomiliśmy Zarządcę DK22. (więcej tutaj)Po nas, używając naszych argumentów do GDDKiA czyli Zarządcy DK22 pismo skierowała Pani Burmistrz. Zarządca uznał, iż nie należy czekać ze zmianami do zakończenia modernizacji i dokonał zmian już teraz. Cel to zapewnienie bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo drogowym w ciągu DK 22 i DW 160. Ileż było negatywnych opinii gdy pojawiło się oznakowanie zakazujące lewoskrętu. Pragniemy wszystkim tym, którym się to nie podobało poddać temat na trochę refleksji, a mianowicie: Jak Państwo myślicie, ile nieszczęść ludzkich zostało wyeliminowanych poprzez wprowadzenie zmiany organizacji ruchu w rejonie tego przejazdu? I kolejne – dedykowane dla tych osób, które bardzo nagłaśniały okoliczność o braku dotąd jakichkolwiek drastycznych zdarzeń. Czy zastanowili się Państwo komu to zawdzięczamy? Może warto porozmawiać z personelem kolejowym dbającym o nasze i nie tylko nasze bezpieczeństwo na przejazdach. Niektóre osoby mieszkają w naszym miasteczku. Proszę poprosić o wypowiedzenie się na ten temat. Warto czasami spojrzeć oczyma innych osób i dopiero wówczas zabrać głos bądź zamilknąć. Obiektywizm i wyobraźnia mile widziane.
  6. W roku 2021 utrzymanie obiektów na plażach kosztowało Gminę ok. 300 tys. zł, z opłat za korzystanie z infrastruktury w Radęcinie i Ługach do gminnej kasy wpłynęło niecałe 9 tys. złotych przy czym utrzymanie tych dwóch obiektów kosztowało ponad 57 tys. Z obu obiektów w całym sezonie skorzystało 177 osób. W naszej opinii atrakcja turystyczna Gminy Dobiegniew polega wyłącznie na tym, że obiekty są darmowe. Można sądzić, że po okresie bezpłatnego korzystania z obiektów zainteresowanie Dobiegniewem i wypoczynkiem dłuższym niż kilkugodzinny pobyt na strzeżonej plaży zmniejszy się i to znacznie. Tak wygląda dobiegniewska turystyka w realnym świecie.
  7. Spichlerz w Chomętowie. W dniu 16 maja 2022r. w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Krajeńskich odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie bieżącej sytuacji oraz podjęcie działań związanych z ochroną obiektu wpisanego do rejestru zabytków spichlerza obronnego gotyckiego położonego w miejscowości Chomętowo gmina Dobiegniew. Zabytek od lat zaniedbany i popadający w ruinę. Samorząd od dawna pytany co zamierza w kwestii ochrony zabytku zrobić (patrz tekst) odpowiadał, że nie może porozumieć się ze współwłaścicielami. Ostatecznie uzgodniono, że obiekt zostanie zabezpieczony doraźnie przed dalszą degradacją, a w dalszej kolejności Starostwo wraz z Gminą Dobiegniew będzie zabiegać o pozyskanie środków na opracowanie dokumentacji na renowację zabytku i ostatecznie na jego odrestaurowanie. Może nie zrobiliśmy dużo ale ostatecznie dzięki naszym zabiegom coś w końcu postanowiono i zacznie się dziać.

Powołując do życia Stowarzyszenie NASZ DOBIEGNIEW liczyliśmy na współpracę z Samorządem Dobiegniewa. Połączenie sił dałoby bez wątpienia dużo lepsze efekty ale jest jak jest i chyba lepiej nie będzie. Może do jakiegoś, trudnego do określenia momentu.